IV Festiwal Sztuki Czytania w Dobrym Mieście16.11.2017

> IV Festiwal Sztuki Czytania rozpocznie się 22 listopada i potrwa cztery dni. Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur zapraszają do udziału w święcie miłośników książek.
 
Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur zapraszają do udziału w IV Festiwalu Sztuki Czytania. To realizacja idei propagowania kultury języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej. Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich to główne atrybuty spotkania miłośników literatury i języka polskiego. 
 
Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów jest adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych z Warmii i Mazur. Różne konwencje teatralnej wizji czytania literatury oceni jury.
Festiwal zainauguruje w środę 22 listopada znana polska lektorka i dziennikarka Krystyna Czubówna, która przeczyta teksty białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz, m.in.: „Czasy second-hand”, „Czarnobylska modlitwa”, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. 
 
23 listopada młodzież przedstawi swoje czytane interpretacje utworów w konkursie ocenianym przez jury. Prezentacje zwieńczone będą warsztatami z zakresu sztuki czytania. Natomiast Zbigniew Waszkielewicz, aktor i pisarz, laureat regionalnej nagrody Wawrzynu, przedstawi w formie monodramu autorską interpretację książki „Wujek Ziuniek” oraz przeczyta fragment drugiej swojej powieści „Wujek Ziuniek — kopiuj- wklej”. 
 
24 listopada odbędą się warsztaty papieru czerpanego przy użyciu tradycyjnej prasy śrubowej, a z czytelnikami spotka się Edyta Świętek, autorka m.in. „Cappuccino z cynamonem” i „Wszystkie kształty uczuć”.
 
25 listopada w konkursie czytania wystąpią dorośli, a w finale festiwalu odbędzie się premiera „Teatru przy stoliku”, w którym olsztyńscy aktorzy Joanna Fertacz i Grzegorz Jurkiewicz przeczytają sztukę „Boże mój”, pełną zaskakujących pomysłów i skrzącą się błyskotliwymi dialogami komedię o dość niezwykłej sesji terapeutycznej. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Tu czy tam?” prezentująca współczesną polską ilustrację dla dzieci, kiermasz „Książka z drugiej ręki” i stoisko dobrej książki z nowościami wydawniczymi

powrót do archiwum